×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, 30 تیر , 1403  .::.   برابر با : Saturday, 20 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

تکمیل زنجیره ارزش پتروشیمی شعار نیست، بلکه تکلیف، برنامه و وظیفه است، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به توسعه سریع صنعت پتروشیمی از محصولات پایه به سمت انتهای زنجیره ارزش در دولت سیزدهم گفت: تکمیل زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی شعار نیست؛ به‌عنوان راهبردی تخلف‌ناپذیر یک تکلیف، برنامه و وظیفه است که همکارانم با همه توان بر تحقق آن متمرکز شده‌اند.

به گزارش بازار اصناف به نقل از شانا، مرتضی شاهمیرزایی امروز (سه‌شنبه، ۲۸ شهریورماه) در نشست خبری در هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست از همه پیشکسوتان که برای اعتلای صنعت نفت، گاز و پتروشیمی تلاش کردند، قدردانی کرد.

وی با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی بالنده‌ترین صنعت دنیاست و در رتبه نخست قرار دارد، افزود: ظرفیت تولید این صنعت به همت متخصصان داخلی از مقدار بسیار کم در ابتدای انقلاب هم‌اکنون به بیش از سالانه ۹۲ میلیون تن افزایش یافته است. پیش از پیروزی انقلاب اسلامی صنعت پتروشیمی ۱۰۰ درصد وابسته بود، اما امروز در بیشتر موارد از جمله کاتالیست‌ها، کالا و تجهیزات و مراحل راه‌اندازی و بهره‌برداری خودکفا هستیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصریح کرد: از سیاست‌های دولت مردمی امضای بیش از ده‌ها میلیارد دلار تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف صنعت نفت بوده که بخشی از آن انجام شده و بخشی در حال انجام است. این سیاست در صنعت پتروشیمی هم دنبال و سرمایه‌گذاری‌های مطلوبی در این بخش می‌شود.

شاهمیرزایی با بیان اینکه برنامه هفتم توسعه در حوزه پتروشیمی از پیش‌تر آماده بود و برنامه هشتم توسعه نیز تدوین شده است، ادامه داد: طرح‌های توسعه‌ای برای تکمیل زنجیره ارزش و ایجاد واحدهای جدید برای متنوع کردن سبد محصولات پتروشیمی ایران برنامه‌ریزی شده است.

وی افزود: در آغاز انقلاب اسلامی محصولات انگشت‌شماری در صنعت پتروشیمی تولید می‌شد اما امروز ۵۵۰ گرید انواع محصول پتروشیمی در کشور تولید و به خریداران و مشتریان داخل و خارج عرضه می‌شود.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اشاره به اینکه پارسال عمده نیاز صنایع داخلی به محصولات پتروشیمی معادل ۱۰ میلیارد دلار تأمین شد، اظهار کرد: حرکت سریع و عمودی از محصولات پایه به سمت انتهای زنجیره ارزش صنعت شعار نیست؛ یک تکلیف، برنامه و وظیفه است و راهبردی تخلف‌ناپذیر است و همه همکارهای من با همه توان برای دست یافتن به این راهبرد متمرکز شده‌اند.

راهبرد فروش اعتباری شرکت ملی صنایع پتروشیمی الگوی دیگر صنایع شد

شاهمیرزایی با تأکید بر اینکه تولید محصولات متنوع مورد نیاز صنایع مختلف در کشور در دستور کار شرکت ملی صنایع پتروشیمی است، گفت: بر اساس بررسی‌ها، ۶۳ درصد واحدهای صنایع تکمیلی مشکل تأمین سرمایه در گردش داشتند که شرکت ملی صنایع پتروشیمی با استفاده از سیاست فروش اعتباری محصولات به این شرکت‌ها کمک کرد و ده‌ها هزار میلیارد تومان از این طریق برای این صنایع تأمین شد.

وی افزود: بر این اساس، ۲۸ هزار میلیارد تومان محصول پتروشیمی به‌صورت اعتباری هدیه شرکت‌های پتروشیمی بر اساس تکلیف شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پنج ماه اخیر بوده است که تحول بزرگی را در واحدهای تکمیلی ایجاد کرده است.

معاون وزیر نفت ادامه داد: در این مسیر، صنعت پتروشیمی شاگرد اول صنایع دیگر شد و قرار است این شیوه در دیگر صنایع الگو شود.

شاهمیرزایی با بیان اینکه تکمیل زنجیره ارزش به‌عنوان برنامه‌محوری و اصل تخلف‌ناپذیر در دستور کار قرار دارد و همه بخش‌ها ملزم برای پیگیری آن هستند، اظهار کرد: باید در همه بخش‌های صنعت پتروشیمی از کاتالیست، آغازگر و جاذب‌ها تا کالا و تجهیزات و مراحل بهره‌برداری برای داشتن صنعتی پویا و چرخه کامل صنعت، خودکفا باشیم.

وی به توسعه دیپلماسی انرژی در دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: برنامه فعالیت در پتروشیمی‌های فراسرزمینی به جد پیگیری می‌شود و موفقیت‌های خوبی در این باره ثبت شده است. با گسترش روابط با کشورهای همسایه و همسو، دیگر کشورها خواستار تأمین کاتالیست‌ها و تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز از ایران شده‌اند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی خاموشی فلرهای اندک در پتروشیمی‌ها و مدیریت کربن را از جمله برنامه‌های زیست محیطی که در دستور کار است، عنوان کرد و افزود: بیش از نیمی از فضای صنعت پتروشیمی به فضای سبز اختصاص داده شده است و پساب‌ها در مجتمع‌های پتروشیمی بازیافت و به‌عنوان آب صنعتی در واحدها استفاده می‌شود.

اولویت تأمین نیاز صنایع داخلی است

شاهمیرزایی در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره جایگاه صنعت پتروشیمی در منطقه و جهان اظهار کرد: صنعت پتروشیمی ایران ۲۸ درصد ظرفیت پتروشیمی منطقه و ۲.۷ درصد ظرفیت پتروشیمی جهانی را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته صنعت پتروشیمی ایران بالغ بر ۱۶ میلیارد دلار محصول پتروشیمی را به بازارهای جهانی صادر کرده است، افزود: محصولات عرضه‌شده به بازارهای جهانی مازاد بر نیاز داخل است، چراکه اولویت صنعت پتروشیمی تأمین نیاز داخلی به‌منظور تکمیل زنجیره ارزش است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: سال گذشته موفق شدیم ۱۴.۵۵ میلیارد دلار ارز به سامانه نیما عرضه کنیم، همچنین ۱.۵ میلیارد دلار نیز به تأمین کالا و تجهیزاتی که در داخل کشور قادر به تولید آن نبودیم، اختصاص داده شد.

شاهمیرزایی با بیان اینکه امکان دارد امسال صادرات محصولات پتروشیمی به‌دلیل اولویت عرضه اعتباری محصولات به بنگاه‌های داخلی کاهش یابد، تصریح کرد: بنابراین درست است که از نظر آماری صادرات محصولات پتروشیمی امسال افزایشی نخواهد بود، اما اثر عرضه اعتباری محصولات در تولید صنایع تکمیلی و صادرات آنها نمایان می‌شود.

ظرفیت ۱۱ میلیون تنی پلیمر ایران در پایان دولت سیزدهم

وی در زمینه ظرفیت نصب‌شده صنعت پتروشیمی و ظرفیت تولید پلیمر تا پایان دولت سیزدهم اظهار کرد: ظرفیت نصب‌شده صنعت پتروشیمی هم‌اکنون سالانه ۹۲ میلیون تن و تولید واقعی ۷۲ میلیون تن است.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با بیان اینکه عملکرد تولید صنعت پتروشیمی با ظرفیت نصب‌شده به دلایل گستردگی صنعت پتروشیمی ایران و بروز مشکلاتی از جمله تأمین خوراک، برخی نوسانات اقتصادی، تعمیرات اساسی، متفاوت است، افزود: صنعت پتروشیمی ایران در سال ۱۴۰۰ تولید ۶۵.۴ میلیون تن را ثبت کرد و سال ۱۴۰۱ با ظرفیت نصب‌شده نزدیک به ۹۰ میلیون تن، ۷۰ میلیون تن تولید واقعی بود که فاصله میان ظرفیت نصب‌شده و تولید واقعی به دلیل تعمیرات اساسی، تأمین خوراک در فصل زمستان و درگیر بودن بیش از ۲۲ استان کشور با برودت هوا بود.

شاهمیرزایی با بیان اینکه هم‌اکنون نزدیک به ۸.۸ میلیون تن انواع پلیمر در کشور تولید می‌شود، اظهار کرد: بر اساس برنامه هفتم توسعه قرار است ظرفیت تولید پلیمر به ۱۹ میلیون تن افزایش یابد که تمام این ظرفیت از سوی بخش خصوصی اجرا خواهد شد.

وی افزود: بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌شده تا پایان دولت سیزدهم، ظرفیت تولید پلیمر به ۱۱ میلیون تن می‌رسد.

ایجاد فضای ارعاب تحریم علیه ایران دیگر خریداری ندارد

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پاسخ به پرسشی مبنی بر مذاکرات انجام شده با سفرای عربستان و ژاپن در طول برگزاری نمایشگاه ایران‌پلاست، اظهار کرد: سیاست دولت سیزدهم توسعه دیپلماسی با کشورهای هم‌پیمان به‌ویژه کشورهای اسلامی، دوست و همسایه است. از این رو پیمان‌های منطقه‌ای که در این دولت منعقد شده است می‌تواند به‌سرعت در بازارسازی صنعت پتروشیمی ایران مورد استفاده قرار گیرد، ضمن اینکه به تشویق سرمایه‌گذارانی می‌پردازد که تمایل به حضور در ایران دارند.

شاهمیرزایی با اشاره به حضور ۲۰ سفیر در آیین افتتاح هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست ادامه داد: طی دو روز گذشته سفیر عربستان از نمایشگاه بازدید کرد و از نزدیک در جریان تحولات صنعت پتروشیمی قرار گرفت، ضمن اینکه مذاکرات خوبی میان ایران و طرف عربستانی انجام شد که نتایج آن به‌زودی مشخص می‌شود.

وی همچنین به بازدیدهایی که تعدادی از سفرای اروپایی نیز از نمایشگاه ایران‌پلاست داشتند، اشاره کرد و افزود: محور مذاکرات انجام‌شده مبنی بر زمینه‌سازی صادرات محصولات پتروشیمی ایران به این کشورها، تبادل خدمات فنی و مهندسی و صدور کاتالیست ایرانی بوده است.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه بازدید سفرا از نمایشگاه ایران‌پلاست حاکی از این است که ایجاد فضای ارعاب تحریم علیه ایران دیگر خریداری ندارد، گفت: دو کشور ایران و عربستان از ظرفیت‌های بالایی در بخش پتروشیمی و نفت برخوردارند و انتظار توسعه روابط دو کشور را داریم، زیرا هر دو کشور از قدرت‌های منطقه هستند و ما نیز یاد گرفتیم دوستانه در کنار یکدیگر باشیم.

فرش قرمز ایران برای سرمایه‌گذاران خارجی

شاهمیرزایی درباره همکاری صنعت پتروشیمی ایران با روس‌ها نیز گفت: ما اعلام کرده‌ایم سیاست ما این است که برای هر کشوری که بخواهد برای صنعت پتروشیمی ایران سرمایه بیاورد، فرش قرمز پهن کرده‌ایم؛ چه عربستانی‌ها، چینی‌ها، اروپایی‌ها یا روس‌ها باشند. در شرایط کنونی نیز نشان دادیم می‌توانیم با کمک یکدیگر مشکلات هم را رفع کنیم.

وی ادامه داد: ما هم گیرنده خدمات هستیم، هم صادرکننده آن، فعالان صنعت شیمیایی روس نیز تمایل به همکاری با ایران دارند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره پتروشیمی میانکاله نیز اظهار کرد: مجوزی که از ابتدا برای این مجتمع صادر شده بود با عنوان امیآباد بود نه میانکاله. سازمان محیط زیست باید فرآیندهای مربوط به احداث مجتمع را صادر کند و ما به‌عنوان شرکت ملی صنایع پتروشیمی ملزم هستیم درصورتی که دیگر مجوزها را دریافت کنند، تسهیلات لازم را به این مجتمع‌ها ارائه کنیم.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.