×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, 25 فروردین , 1403  .::.   برابر با : Saturday, 13 April , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

به گزارش اتحادیه عطار– الهام صادقی: نکته مهمی که در مورد ورزش و تحرک فیزیکی باید بدانیم این بوده که انجام فعالیت های فیزیکی هر چه قدر هم که کم باشد، اثرات مثبت زیادی برای فرد به با خود به دنبال خواهد داشت.

 

ورزش نکرده ها بخوانند

بنابراین نمی توان گفت در طول روز باید به عنوان مثال ۱۰، ۲۰ یا ۳۰ دقیقه را ورزش کرد.

به طور نمونه اگر فردی که تا به حال ورزش نکرده است و یکباره  تصمیم به انجام این کار بگیرد. باید  در طول هفته دو روز و هر روز به مدت ۱۰ دقیقه ورزش کند، این امر یک قدم بسیار مثبت است.

البته باید به مرور زمان این مدت را افزایش داد و آن را  به سه روز در هفته  بین ۲۰ تا ۴۰ دقیقه برساند.

یادتان نرود در این مدت باید ورزش های سبک را انجام داد و به تدریج زمان و نوع آن را  بیشتر کرد.

البته به شرط اینکه رعایت یکسری از نکاتی را که لازمه سلامت بدن فراموش نکنیم و اینکه ما در اینجا درباره ورزش همگانی و ورزشی که برای سلامت مفید است صحبت می کنیم.

پس به هیچ وجه منظور افرادی که با مواد نیرو زا سر و کار دارند و به اسم ورزش از چنین موادی استفاده می کنند، مد نظر نیستند، زیرا حساب ورزش های حرفه ای به طور کامل جدا از یکدیگر تحرکات فیزیکی است که به نوعی حرفه ای برای فرد محسوب می شود.

 

از کجا و چگونه باید آغاز کرد؟

این که از کجا و چگونه باید آغاز کرد، سئوالی است که پرسش آن به این شرح است؛ یک پیاده روی سریع را ورزشی خوب در نظر می گیریم، در حالی که استفاده از وزنه های سنگین می تواند آسیب زا هم باشد.

به نظر می رسد اگر افراد اصول صحیح ورزش کردن را رعایت کنند، انجام ورزش به صورت روزانه نیز بسیار خوب خواهد بود.

انجام ورزش های سنگین از این مقوله مستثنی است. به این دلیل که اگر فردی بدون آمادگی جسمانی تصمیم بگیرد، فعالیت فیزیکی سنگینی انجام دهد، این دیگر ورزش محسوب نمی شود؛ بلکه وارد کردن فشار سنگین به قلب است.

 

بازگشت به ورزش باید اینگونه باشد

پرسش دیگر اینکه افرادی که ورزشکار هستند، اما به دلیل ابتلا به بیماری از ورزش دور می شوند، چه باید بکنند؟

به این افراد نیز توصیه می شود که به هیچ وجه پس از بهبود نیز مانند گذشته ورزش نکنند، زیرا در مدت بیماری و نقاهت بدن وی از حالت آمادگی خارج شده است و اکنون باید با ورزش های سبک تر و به آرامی بدن خود را برای انجام ورزش های سنگین تر آماده کنند.

 

تعداد ضربان قلب در هنگام ورزش

تعداد ضربان قلب در هنگام ورزش بستگی به سن افراد دارد، در واقع ما حداکثری برای سرعت ضربان قلب را داریم که با توجه به سال های زندگی فرد تعریف می شود.

به عبارتی فردی که ۴۰ ساله است ممکن است حداکثر تعداد ضربان قلب وی ۱۸۰ بار در دقیقه باشد و در یک فرد ۷۰ ساله این رقم ۱۴۰ تا ۱۵۰ باشد.

بر این اساس در شرایط ایدآل نباید تعداد ضربان ها از ۸۵ درصد این رقم بیشتر شود.یعنی تعداد تپش های گوی سرخ رنگ بدن در جوانان هنگام ورزش نباید بیش از ۱۴۰ بار در دقیقه و در افراد میانسال باید کمتر از این رقم باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.