×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : شنبه, 30 تیر , 1403  .::.   برابر با : Saturday, 20 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر

راه‌اندازی سامانه مبادله ارزی به پشتوانه صنعت پتروشیمی، وزیر نفت به همراه معاونانش در نشستی مشترک با رئیس کل دیوان محاسبات کشور و دیگر مدیران این نهاد نظارتی، بیان داشت: بانک مرکزی به‌تازگی به پشتوانه صنعت پتروشیمی سامانه مبادله ارزی خود را راه‌اندازی کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار اصناف آنلاین به نقل از وزارت نفت، جواد اوجی ظهر روز پنجشنبه (چهارم اسفندماه) در نشستی مشترک با رئیس و مدیران دیوان محاسبات کشور اظهار کرد: طی ۳۳ سال خدمت در صنعت نفت و دیگر بخش‌های دولتی می‌توانم بگویم بی‌شک با شرایطی به‌سختی شرایط کنونی به لحاظ تحریم‌های بین‌المللی روبه‌رو نبوده‌ایم.

شرایط امروز وزارت نفت حتی از زمان اعمال تحریم‌های به قول ترامپ ملعون «فلج‌کننده» سال ۹۷ نیز سخت‌تر است، از این رو همکاران من در وزارت نفت در همه بخش‌ها با تأمین ارز و انرژی در خط مقدم جنگ به تمام‌عیار اقتصادی قرار دارند.

وزیر نفت با یادآوری اینکه در آغاز به‌کار دولت سیزدهم به‌واسطه تحریم‌ها فروش نفت ایران در سطحی پایین قرار داشت و در بعضی ماه‌های پس از سال ۹۷ به رقمی ناچیز رسیده بود، تصریح کرد: همکاران من با توکل به خدا و کار جهادی با بازاریابی و دور زدن تحریم‌ها، امروز فروش نفت را به بالاترین رقم نسبت به سال ۹۷ رسانده‌اند.

اوجی با اشاره به وصول مطالبات ارز حاصل از صادرات نفت و گاز کشور طی ماه‌های اخیر گفت: بر اساس آمارهای بانک مرکزی خوشبختانه وزارت نفت به همه تعهدهای تأمین ارزی خود عمل کرده است و بر اساس پیش‌بینی‌ها، امسال نیز با روند کنونی فروش نفت به همه تعهدهای ارزی خود عمل می‌کنیم.

وی با اشاره به وجود ۷۸ میلیون بشکه میعانات گازی ذخیره‌شده روی آب در ابتدای آغاز به‌کار دولت سیزدهم بیان کرد: با دیپلماسی فعال همکارانم و بازاریابی‌های انجام‌شده در سراسر دنیا، امروز این مقدار به سطحی پایین‌تر از رقم پیشین رسیده، در همین حال تولید میعانات گازی کشور به‌واسطه تولید حداکثری گاز از پارس جنوبی درمجموع به روزانه بیش از ۸۵۰ هزار بشکه رسیده است.

اوجی افزود: در ۱۶ ماه اخیر با اعمال ابتکارهایی، بیش از ۲۰ میلیون لیتر به ظرفیت پالایش نفت کشور و روزانه ۱۷ میلیون مترمکعب به تولید پالایشگاه‌های گازی کشور افزوده شده است. امسال در اوج مصرف بدون آنکه حتی یک ساعت چرخ تولید در پالایشگاه‌های گازی کشور متوقف شود، روزانه بیش از ۸۵۰ میلیون مترمکعب تولید گاز شیرین داشته‌ایم.

مهم‌ترین فاز پارس جنوبی طرح توسعه فاز ۱۱ این میدان گازی مشترک است

مهم‌ترین فاز پارس جنوبی طرح توسعه فاز ۱۱ این میدان گازی مشترک است

وزیر نفت با تأکید بر اینکه مهم‌ترین فاز پارس جنوبی طرح توسعه فاز ۱۱ این میدان گازی مشترک است که طی ۲۰ سال اخیر تنها روی کاغذ برای آن تصمیم‌گیری شد، ادامه داد: بلافاصله پس از آغاز به‌کار در دولت سیزدهم با پذیرش ریسک کاری پیچیده و انجام‌نشده، اقدام‌های لازم برای جابه‌جایی سکوی C ۱۲ به موقعیت B ۱۱ انجام شد، پیش‌بینی می‌شود تا اوایل سال آینده این فاز به بهره‌برداری برسد.

اوجی اظهار کرد: هفته آینده با حضور رئیس‌جمهوری آخرین پالایشگاه پارس‌جنوبی (پالایشگاه فاز ۱۴ با ظرفیت تولید روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز) به‌طور رسمی به بهره‌برداری می‌رسد، هم‌اکنون با توجه به وجود ظرفیت خالی در پالایشگاه‌های گازی کشور برنامه دیگری برای ساخت پالایشگاه در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس نداریم.

وی گفت: در مجموع ا